ВАЖЛИВО!

ІНФОГРАФІКА

Дорожня карта для людей, переміщених в межах країни (доповнена по всій Україні)

ДОВІДНИК
демобілізованого учасника антитерористичної операції

 

>

   
10.01.2019 15:45

Пластикові трубочки як злочин: як світ боротиметься з пластиком у 2019

Інформативний та змістовно обгрунтований матеріал про досить важливе явище сьогодення - боротьба з пластиком та популяризація сортування сміття. Повчальний матеріал для школярів, мотиваційний для студентів, але головне - правильний для суспільства.

До уваги жителів Центрального району вже було представлено матеріали прогресу комунальної сфери не тільки України але й інших розвинених країн, які наразі досягли успіхів та діляться досвідом новаторства в питанні правильного "поводження" із власним сміттям.

Нагадаємо, що не так давно голова адміністрації Центрального району Олександр Береза познайомився з роботою громадської ініціативи #УкраїнаБезСміття в Києві, але найголовніши факт - долучитися може кожен.

Досвід та здобутки Німеччини в сфері сортування сміття, яку із впевненістю можна назвати успішною, прогресивною та затребуваною з точки зору відповідальних споживачів. Відмітимо, що чітке розподілення обов’язків між відповідальними за сферу функціонування ЖКГ в Німеччині стало успішною основою розвитку сортування сміття, остаточно утвердивши та закріпивши за кожним громадянином право обирати.

Якщо у 2019 ви поїдете в Європу й у якомусь закладі не виявиться пластикових трубочок, не поспішайте кликати адміністратора. Можливо, цей ресторан уже почав виконувати нововведення ЄС про заборону пластику.

Про проблему боротьби з пластиковими відходами говорять давно. За 60 років його існування людство виготовило 8.3 мільярдів тонн пластику, більшість з яких виявилися одноразовими продуктами й опинилися у смітнику. Його переробка частково є виходом з ситуації, однак цьогоріч вчені порахували, що 90.5% пластику так і не переробляється. Токсичні відходи при його розкладанні є шкідливими для повітря та грунту, отже й для людини. Пластикові продукти, що потрапляють в океан спричиняють загибель морських тварин, які помилково сприймають їх за їжу.

Однак минулий рік виявився продуктивним для багатьох країн та компаній, які визнали свою відповідальність у боротьбі з пластиком. Громадське зібрало найважливіші кроки, які почнуть діяти уже в 2019.

Що роблять великі компанії?

?Міжнародна природоохоронна організація Greenpeace у 2018 порахувала, чийого пластику на звалищах найбільше (не говорячи вже про океани). Виявилося, найбільшим забрудником є компанія Coca Cola, чию пластикову пляшку з-під води знайшли навіть посередині Тихого Океану. Крім того, у топ-10 входять PepsiCo, Nestle, Danone, Procter & Gamble (до цієї корпорації входять такі відомі бренди як Always, Old Spice, Ariel та інші), Mars Incorporated, Colgate-Palmolive та інші.

У 2018 ці та інші компанії пообіцяли докласти конкретних зусиль для боротьби з забрудненням планети. Наприклад, Coca Cola оголосила концепцію «Світ Без Відходів», у рамках якої до 2030 року компанія має переробляти таку ж кількість пластику, яку випускає. Nestle на своєму сайті також декларує масштабний план до 2025 року зробити усі упаковки придатними або для повторного використання, або переробляти їх. Colgate-Palmolive поставили собі такий же дедлайн, аби весь пластик, що продукує компанія, підлягав переробці.

Водночас Greenpeace стверджує, що переробка — це не вихід, оскільки 91% усього коли-небудь виготовленого пластику так і не був перероблений. Організація закликає взагалі відмовитися від одноразових упаковок. «Одноразовий пластик служить нам кілька хвилин, а потім ми його викидаємо. Він зникає з наших життів дуже швидко, але століттями залишається у довкіллі, забруднюючи наші океани, водні артерії та грунт, шкодячи тваринам і людям», – йдеться у заяві організації.

McDonald’s, найбільша фаст-фудова компанія у світі, і StarBucks, провідний продавець кави, оголосили NextGen Cup Challenge. Його суть полягає у тому, аби знайти рішення для переробки та/або біорозкладання паперових чашок. Попри те, що багато компаній переконують у їх безпечності для довкілля, вони покриті тонким шаром поліетиленового пластику, який розкладається сотні років. Нині ініціатива перебуває на передостанній стадії — найкращі ідеї заплановано оголосити вже 18 лютого.

Минулий рік був роком «прощання з пластиковими трубочками» — проголосила природозахисна організація Surfrider Foundation. Так, паперовими трубочками тепер користуються відвідувачі McDonald’s у Великій Британії. Starbucks, крім паперових трубочок, пропонує відвідувачам холодні напої у чашці, яка пристосована до зручного пиття. Щоправда, їх паперові трубочки запаковані у пластиковий пакет.

Однак критики вважають, що пластикові трубочки необхідно залишити, оскільки вони допомагають людям з інвалідністю пити самостійно. Паперові трубочки не є для них надійними або безпечними. Крім того, вони починають розм’якати у рідині вже менш, ніж за годину. Та слід пам’ятати, що спершу трубочки й були паперовими — і лиш потім прийшов пластик. Тож користуватися ними цілком можливо.

Боротьба з пластиком у різних країнах

У грудні 28 країн Європейського Союзу погодив рішення до 2021 року прибрати з ужитку пластикові трубочки, посуд і палички для надувних кульок. Натомість компаніям будуть запропоновані альтернативні рішення, йдеться у прес-релізі. Крім того, до 2025 країни-члени погодилися запровадити ініціативи, які дозволили б повертати назад 90% пластикових пляшок. У Великій Британії, яка планує вийти з ЄС у наступному році, вже представили 25-річний план для охорони довкілля, що почне діяти з початку 2019.

В американському штаті Каліфорнія з 2019 року у дію вступить заборона автоматично видавати пластикові трубочки відвідувачам ресторанів з повним циклом обслуговування. Це означає, що клієнтові зобов’язані видати паперову чи металеву трубочку, можуть і пластикову — але тільки, якщо він сам попросить. Заборона, однак, не розповсюджується на фаст-фуди чи цілодобові магазинчики. У Сіетлі, крім цього, заборонили й використання одноразового посуду. Штраф — 250 доларів.

З пластиком борються і поза Євросоюзом. Наприклад, з 2019 року розпочнеться перша фаза повної заборони одноразового пластику у Тайвані. Спершу з обігу виведуть пластикові трубочки з ресторанів, а поступово — й інші товари, яких у країні має не лишитися зовсім до 2030 року. Чимало країн і раніше вводили вибіркові заборони: наприклад, поліетиленові пакети заборонені у десяти африканських країнах. А Кенія ввела найжорсткіше у світі покарання за їх використання чи продаж: до чотирьох років в’язниці або штраф розміром у 40 тисяч доларів.

В Україні поки таких масштабних заборон на законодавчому рівні немає. Однак є менші: наприклад, у туристичному селі Славськ на Львівщині депутати об’єднаної територіальної громади вирішили заборонити поліетиленові пакети.

Що може зробити кожен?

Слід пам’ятати, що боротися з пластиком можливо й самостійно, не чекаючи на заборони від уряду. Нині багато магазинів пропонують альтернативні варіанти, які не шкодять довкіллю.

- Замінюйте пластик на речі, які можна повторно використовувати. Пакет — на стильну торбину, пластикову пляшку — на персональну.

- Обирайте напої у скляних чи металевих пляшках.

- Сортуйте сміття — викидайте пластик у спеціальні контейнери. Не підлягає прийому та переробці пластик, на упаковці якого не стоїть маркування (код переробки), або ж стоїть цифра 3 чи 7.

- Беріть участь у волонтерських заходах та екологічних ініціативах. Приклад — президентка Естонії, яка прибирала парк у Дніпрі. 

- Розповідайте друзям та знайомим про те, що пластик шкідливий для довкілля. І показуйте їм приклад!

Джерело hromadske.ua

PS: За головне фото - дівчина у костюмі з пластикових пляшок, чашок і контейнерів тримає плакат Стоп пластик під час акції протесту біля будівлі Європейського парламенту у Страсбурзі, Франція, 23 жовтня 2018 року. Протестувальники вимагали від євродепутатів проголосувати за законопроект, який вносить обмеження на продаж та використання одноразових пластикових виробів, таких як столові прилади, ватні палички, тарілки, соломинки, мішалки для напоїв і балончики у країнах ЄС з 2021 року