ВАЖЛИВО!

ІНФОГРАФІКА

Дорожня карта для людей, переміщених в межах країни (доповнена по всій Україні)

ДОВІДНИК
демобілізованого учасника антитерористичної операції

 

>

   
22.03.2019

В Центральному районі за 2018 рік отримано 14 повідомлень про вчинення насилля між однолітками та насилля в сім'ях - підтверджено 8 фактів

Тема насилля у будь-яких його проявах у сучасному світі вкрай актуальна та важлива. В умова розвитку швидкими темпами проблеми знущань та цькування у шкільному середовищі з'явилося відносно нове поняття - булінг. Служба у справах дітей адміністрації Центрального району систематично розглядає випадки насилля над дітьми у різних проявах, як фізичних так і психологічних.

Протягом 2018 року службою у справах дітей адміністрації Центрального району отримано 14 повідомлень про вчинення насилля між однолітками та насилля в сім'ях, з них підтвердилося 8 фактів, 8 дітей було поставлено на облік дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, в зв’язку з тим, що вони зазнали насилля. З них через насилля в сім'ї взято на облік 6 дітей (4 – через психологічне насилля, 2 – через фізичне), через фізичне насилля між однолітками - 3 дітей.

Про це в ході свого виступу на семінарі «Проблеми насильства в шкільному середовищі» розповіла завідувач сектору захисту прав, свобод і законних інтересів дітей адміністрації Центрального району Юлія Батовська.

З початку 2019 року на облік служби поставлено 1 дитину, яка опинилася в складних життєвих обставинах, в зв’язку з тим, що зазнала фізичного насилля в сім'ї. Наразі в службі у справах дітей перебуває на обліку 9 дітей, які зазнали насилля.

Службою у справах дітей адміністрації Центрального району як одним із суб’єктів роботи щодо попередження та подолання насилля систематично проводиться індивідуальна відповідна профілактична робота з батьками та їх дітьми, які потрапляють в поле зору служби, проводяться масові профілактичні заходи на базі навчально-виховних закладів району серед учнів, батьків та педагогів. Зокрема, протягом 2018 року проведено 46 заходів, постійно тема профілактики насилля в сім'ях та між дітьми висвітлюється на сайті адміністрації Центрального району.

Звичайно, враховуючи зміни у чинному законодавстві щодо посилення відповідальності за «булінг», служба у справах дітей приділяє особливу увагу цьому питанню під час бесід з дітьми. Враховуючи, що поняття «булінгу» відносно нове, службою у справах дітей адміністрації Центрального району станом на теперішній час не зафіксовано жодного випадку та звернення щодо «булінгу».

Проте, раніше служба у своїй роботі неодноразово отримувала скарги від дітей та їх батьків щодо притиснення з боку вчителів, адміністрацій навчальних закладів. Звичайно ці скарги надходили від батьків та дітей, що систематично допускали пропуски до навчання. Проте, протягом 2017-2019 року службою спостерігається ситуація коли 3 дітей, не пояснюючи причини на відсіч відмовляються відвідувати школу та не відвідують її роками, надаючи лише одне пояснення – «не хочу туди ходити». 2 дітей вже перебували в Центрі соціально-психологічної реабілітації дітей Миколаївської обласної ради, але це не змінило їх ставлення до навчання, повернувшись до рідних шкіл вони знову стали допускати пропуски у навчанні. На жаль, служба була вимушена відібрати вказаних дітей у батьків і наразі вже в судовому порядку буде вирішуватися їх подальша доля.

Вказані випадки яскраво демонструють наслідки таких явищ, які стали на ознаками взаємодії школи та сім'ї:
- втрата впливу батьків над дітьми;
- безвідповідальне ставлення батьків до виконання батьківських обов’язків;
- втрата у неповнолітніх мотивації до навчання, інтересу до школи, знецінення авторитету вчителя.

Крім того, наразі усвідомивши свої права, діти взагалі забувають про свої обов’язки, та активно користуються «безправністю» вчителя щодо заходів впливу до них. Наразі розповсюдженими явищем доведення вчителів до випадів агресії та їх відеозйомка з метою покарання, так званий «булінг» вчителів.

Виходом з цього замкненого кола є посилення взаємодії між зацікавленими установами з метою своєчасного впливу на батьків. Проте, головними завданнями і на сьогодні залишається:

- своєчасність та повнота інформації про випадки жорстокого поводження над дітьми(у разі перебування на обліку служби особливо з метою попередження рецидивів);
- посилення уваги щодо дітей з індивідуальними потребами, дітей, які втрачають мотивацію до навчання, дітей, що опинилися у складних життєвих обставинах, залучення їх до громадського життя школи;
- володіння класними керівниками ситуацією в сім'ях учнів, що дає можливість правильно та своєчасно оцінити необхідні заходи впливу, щодо подолання складної ситуації.