ВАЖЛИВО!

ІНФОГРАФІКА

Дорожня карта для людей, переміщених в межах країни (доповнена по всій Україні)

ДОВІДНИК
демобілізованого учасника антитерористичної операції

 

>

   
23.04.2019

Гаджет і дитина: заборонити не можна дозволити, - служба у справах дітей адміністрації Центрального району

Знайомство сучасних дітей з гаджетами починається практично з пелюшок. Інформаційний ринок заповнений розвиваючими мультиками для найменших, навчальними програмами, іграми, що формують логічне мислення, але чи так усе райдужно, як здається з першого погляду? Наскільки безпечне спілкування дитини з гаджетом? Чи потрібен суворий контроль? Як уникнути залежності малюка від планшета?

Заборонити дитині вивчати сучасні технології - це значить відірвати її від реальності, не дати можливості розвиватися нарівні з однолітками. Але і вседозволеність часто призводить до небажаних результатів, а то і зовсім до проблем зі здоров'ям.

Так як же знайти ту золоту середину, щоб мати тільки позитивні результати від спілкування дітей з гаджетами? Як впливають гаджети на розвиток дитини?

Перш ніж говорити про вплив девайсів на дітей, зауважимо, що для різних вікових груп показники суттєво відрізняються. Педіатри та дитячі психологи погоджуються, що діти віком до 18 місяців взагалі не повинні контактувати з гаджетами. Лікар Євген Комаровський також вважає, що батькам не слід знайомити малюка з мобільними пристроями до досягнення ним дворічного віку.

Затримка фізичного розвитку

Сам по собі планшет або смартфон не несе небезпеки дитині, але ось неправильне "спілкування" з ним загрожує порушенням постави, проблемами з опорно-руховим апаратом, погіршенням зору і загальним відставанням у розвитку. Лікування цих небажаних наслідків - тривалий і дорогий процес, саме тому контроль такий важливий.

Порушення сну

Більшість батьків взагалі не стежить за режимом сну свого малюка. 70% дітей дозволено користуватися девайсами в спальні. Чи варто говорити, що безконтрольне користування планшетом перед сном призводить до того, що дитина мало спить, часто прокидається і, як результат, стає дратівливою, втомленою і менш уважною на уроках.

Проблеми з психікою

До порушення психічного здоров'я дитини призводить як контент, який переглядається, так і сама взаємодія з гаджетом. Дитина, незалежно від віку, не в змозі самостійно оцінити точність, правдивість, доречність і, в першу чергу, безпечність інформації, до якої має вільний доступ. Жорстокість, психози, спалахи агресії, тривожність - ось лише декілька наслідків неконтрольованого користування гаджетами.

Залежність

Дитяча залежність від цифрових технологій з кожним роком стає все більш актуальною темою для обговорення.

Як визначити ступінь залежності дитини від гаджетів? Нехтування спілкуванням з сім'єю і друзями, дратівливість, проблеми з навчанням, розлад сну - це психологічні симптоми залежності. Якщо не взяти цю ситуацію під контроль, проявляться і фізичні - сухість в очах, головний біль і біль у спині, погіршення зору, проблеми з харчуванням. І це лише початкові ознаки.

Запобігти появі залежності у дитини набагато легше, ніж потім боротися з нею.

Заборонити, не можна дозволити?

Так що ж, бігти і забирати у сина чи доньки телефон, приставку і все, що хоч якось схоже на цифровий пристрій? Адже для усіх батьків безпека їх дитини завжди на першому місці. Так, шкода очевидна, але ж є й користь від ігор на планшеті.

Завдяки сучасним технологіям ваша дитина має можливість ознайомитися з цілим світом, навчатися, вдосконалюватися, пізнавати нове, спілкуватися і бути частиною того суспільства, в якому живе.

Інформаційний ринок заповнений безліччю корисних розвиваючих програм, ігор і додатків для розвитку логіки, моторики, мислення дитини, навчання іноземним мовам, музиці, малюванню та комп'ютерній графіці. Головне - це контроль за контентом з боку батьків.

Скільки часу можна грати на планшеті (смартфоні) в день?

На думку фахівців, дітям молодше 5 років (але більше двох) можна проводити не більше 15 хвилин поспіль перед екраном і близько години в день в цілому. Для дитини молодшого шкільного віку норма становить півтори години на добу. Підліток може проводити близько двох годин на день.

Ці вікові норми носять скоріше рекомендаційний характер, приймати рішення тільки вам. Але ці обмеження потрібні для того, щоб встановити межі і дати дітям достатньо часу для участі в інших заходах, важливих для їхнього здоров'я і розвитку.

Головне в цьому питанні - не перестаратися, адже батьківський контроль може перерости в тоталітарний режим і ще більше погіршити ситуацію.

Як відучити дитину від гаджетів?

Найлегший шлях, в нашому випадку - це повна заборона на всі цифрові пристрої, майже ніколи не працює. Заборонити дитині користуватися смартфоном рівнозначно забороні скористатися ліфтом. Адже це результат прогресу, який, при правильному використанні, принесе тільки користь. А це значною мірою залежить від батьків, адже саме ви створюєте умови, в яких буде зростати і розвиватися ваш малюк.

Більшість батьків обирають другий, більш важкий, але в підсумку дієвий, шлях. Якщо ви з самого початку навчите дитину ефективно використовувати можливості, які дають сучасні технології, то в подальшому вам не доведеться боротися з такою проблемою, як гаджетозалежність.